בדיקת זיוף דולרים

שטרות הדולר מיוצרים מתרכובת מיוחדת של פשתן וכותנה, וההדפסה נעשית באמצעות דיו יחודי המיוצר בלעדית עבור ממשלת ארה"ב. זאת בנוסף לאמצעי הגנה נוספים כמו סימני מים הנראים משתי המצדדים, סיבים סנטטיים ועוד. פטנט נוסף להגנה הוא השימוש ב'קו ביטחון' אשר נראה אך בקושי, שעליו מודפס הכיתוב USA 100 ואשר זוהר בצבע אדום באור אולטרה סגול.

הממשל האמריקני מבצע מידי פעם שינויים קטנים בגלופות מהם מדפיסים את הדולר, כאמצעי נוסף למניעת וזיהוי זיוף דולרים.

למרות כל אמצעי ההגנה, העובדה כי הדולר הוא המטבע החשוב בעולם, מעוררת רצון עז אצל זייפנים לנסות ולזייף דולרים, ולעיתים בהצלחה לא מבוטלת. נראה כי גם מדינות המתנגדות לארה"ב כמו קוריאה הצפונית ואירן מנסות את כוחן בזיוף דולרים, וזאת כדי לחבל בכלכלה האמריקאית.

נראה כי רוב השטרות המזוייפים בעולם הם שטרות של 100 דולר.

מעניין לדעת: במהלך תקופת  הנשיא לינקולן, זויפו יותר משליש הדולרים.

Roll of $100 Bills

איך לזהות ולבדוק זיוף?
אם הזיוף לא איכותי ניתן לגלות אותו בקלות יחסית – שימו לב לצבע של התמונה, שהיא לא בהירה או כהה משטרות אחרים. חיתוך לא מדוייק של השטר. השוליים הלבנים לא אחידים.

בדיקות אלו ואחרות לא יועילו בזיופים איכותיים יותר. כדי לזהות זיוף מתוחכם יותר, קיימים בשוק מכשירים רבים לזיהוי זיופים. החל ממכשיר פשוט דמוי עט, וכלה במכשירים מתוחכמים יותר.

כדי להנצל ולהימנע מקנית שטרות מזוייפים מומלץ לקנות דולרים רק במקומות אחראיים ומוסמכים כמו בבנק הדואר וכדומה.

בשנים האחרונות הודפסו שטרות של הדולר, בצבעים ובעיצוב חדשים (כתום, צהוב וסגול), עם אמצעי הגנה טובים יותר.

כיצד לבדוק לבד שטרות מזיופים?

דיו מחליף צבע - הסתכל על המספר המופיע בפינה הימנית התחתונה שבחזית השטר. בעת הטיית השטר למעלה ולמטה, הדיו מחליף צבע ומשתנה מנחושת לירוק. החלפת הצבע בולטת יותר בשטרות המעוצבים מחדש. (הערה: לא קיים בשטר החדש של 5$)

סימן מים - אחוז בשטר אל מול האור וחפש את סימן המים או תמונה עמומה, הדומה לדיוקן הגדול. סימן המים הוא חלק מהנייר עצמו וניתן לראות אותו משני הצדדים של השטר.
בשטר החדש של $10, אליפסה ריקה שולבה בעיצוב כדי להדגיש את המיקום של סימן המים.
על השטר המעוצב מחדש של  5 דולר ישנם שני סימני מים. סימן מים גדול של הספרה “ 5” ממוקם בחלל ריק מימין לדיוקן, סימן מים שני – טור של ספרות “ 5” קטנות והוא נמצא משמאל לדיוקן.

חוט ביטחון - אחוז בשטר אל מול האור וחפש חוט ביטחון או סרט פלסטיק, אשר משובץ בתוך הנייר ורץ אנכית כלפי מעלה, משני צידי השטר. (בשטרות 50 10 ו5 החוט נמצא מימין לדיוקן). אם תסתכל מקרוב, ערך השטר, המילה USA ודגל קטן (הדגל לא מופיע ב5$) נראים לעין לאורך החוט. כאשר מניחים אותו תחת אור אולטרא סגול, החוט הזה זוהר באור – בשטר של 5 דולר באור כחול, ב10 דולר באור כתום, ב20$ בצבע ירוק, וב50$ באור בצבע צהוב.

למידע נוסף על השטרות החדשים, וכיצד להתגונן מזיוף לחצו כאן.